Než opadne jarní voda

3. dubna 2010 v 3:20 | Vojta |  Vojta
aneb
Nisa, řeka která nás spojuje

Že to hezky hučí na Kamenici v Návarovský soutěsce nebo na Jizeře pod soutokem s Mumlavou ví kde kdo. Dokonce i Leckdo z Prahy. Ale že centrem Liberce teče řeka, ví málokdo. A my k jejímu jarnímu sjezdu občas něco přidáme.
Čelíc Adamově pubertální letargii a zimě, vyrazili jsme. Sami. Teda, původně to tak být nemělo. Plán byl vyrazit ve větší skupině od AC sportu, toť kmenový náš podnik, lodě nikam nevozit, prostě vlízt do Harcovskýho potoka a plynule tunelem pod Soukenným náměstím proplout do Nisy, dál pak podle příručky na jeleny někam k Hrádku. Jasná věc, všichni se tvářili, jako by tou norou na lodi jezdili denně.
Ujištěni vědomím, že vlastně neděláme vůbec nic neobvyklýho, unáší nás proud vstříc černé díře. Před chvílí jsme slezli tři metry hluboko kolmou navigaci z žulových kvádrů do koryta potoka. Už není čas si něco rozmýšlet, dokonce ani to, že než jsme si to odšinuli s lodí k vodě, guru AC sportu Šípus doznal, že to letos ještě nikdo nejel... Ty vole, tak co tady děláme?
Ale to už jsme v díře. Sílící hukot označuje blížící se schod někde pod Plauditem. Adamova čelovka spíš jen dává tušit, kam vlastně jedeme. Odpovím si sám: "do prdele" a zní to dost výstižně.
Skok je za námi, taky zatáčka a s ní poslední paprsky světla ústí tunelu. Naše pocity umocňuje nejistota, jestli nenarazíme na nějaký překvapení. A pocit je to docela silnej. Když se teď ohlídnu, vidím jen šumící černou prázdnotu. To nevidíte každej den. Vpředu slabý světlo čelovky vytváří iluzi, že tunel se před námi zužuje a padá dolů. Voda ale hučí rovnoměrně. Tak snad je to klam. Musí být, připomene mi to dunění tramvaje někde nad hlavou, Soukeňák přece tak z kopce není! Pak konečně probleskne světlo na konci tunelu. Koryto se tu skutečně zúží a sklopí, ale to už nás to vyplivne do tajných libereckých Benátek. Od břehu k břehu je tu skoro na rozpažení. Pak, kousek pod La fabrikou, vplujem do Nisy. Tam už nečeká nic nečekanýho. Dokonce ani pod tím mostem u čističky, kde jsem před pár lety přejel po zádech nějaký mrtvole :-), no kdoví, kolem čeho jsme profrčeli v tunelu...
Těším se, až si na to vzpomenu cestou kolem Tesca, že tady pod těma kolejema tramvaje jsem jel na kánoi :-)

(Škoda, v tunelu jsem foťák nevytáh, ale z toho by stejně moc nebylo)
Adam Nisa

Nisa jungle
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama