Srpen 2010

keltská mokrá noc. A ráno...

7. srpna 2010 v 18:54 | vojta |  Vojta
keltska noc

voda.
Moc...

Léto s boreliozou

5. srpna 2010 v 9:09 | Maruška |  Maruška
Že budu na blog psát o chorobě, to mě teda ani ve snu nenapadlo. Ale informací o tom, jak žít s boreliózou najdete pořád hrozně málo, a o tom, jak jedno klíště změní váš život, ještě míň.

Letos v květnu mě klíště kouslo. Taky jsem si nechala dělat nějaký zubařský věcičky, takže když jsem dostala horečku, chvátala jsem za zubařkou, esli to "není od zubů". Prohlídla, zkonstatovala, že je to klidně možný, i když se jí zdá bejt všechno v pořádku a na moji prosbu napsala antibiotika, protože jsem v tý době zrovna měla kurz a bylo třeba ho zvládnout. Horečky se mě držely asi tři dny, a už tehdy to nebylo nic moc. Když přestaly, tak jsem si vydechla, ale jen do tý doby, než se mi na místě, kde jsem měla klíště, udělal flek. To už byl příklad jako z učebnice a mazala jsem k doktorovi. Ten mi vzal krev, uklidnil mě, že flek nevypadá nijak typicky, ale když přišly výsledky, tak byly pozitivní. Pořád to vypadalo jako snadno zvládnutelná, i když otravná nemoc. Začala jsem baštit antibiotika, přidala se únava a začalo se mi všechno bortit pod rukama. Když dvanáct hodin denně prospíte, je to průšvih. Když se k tomu přidaj vedlejší účinky antibiotik, dá se to zvládnout, ale potřebovali byste tu sílu, co chybí. Pracovat stíháte jenom s největším sebezapřením, vyjít do lesa se psama je nadlidskej výkon, stejně jako se postarat o domácnost, zahradu a věci kolem baráku. Začnete přemejšlet o tom, co budete dělat a jak budete vlastně žít, kdyby vaše neschopnost a nemohoucnost trvala estě ňákou dobu. Na nic samozřejmě nepřijdete.

Kůra antibiotik trvá pár tejdnů a když se chýlí ke konci, tak to začne vypadat celkem optimisticky. Těšila jsem se, jak se pěkně zregeneruju a bude to v pohodě. Zašla jsem znova na testy a teď čekám na výsledky. Blbý je, že únava trvá, přidalo se brnění v rukách a deprese z vlastní neschopnosti nezmizela, ale je horší. A eště blbější je, že rada pro tuhle fázi není žádná, nezbejvá než počkat, jak dopadnou testy a pak se uvidí. Zatím můžu jenom konstatovat, že tak divný léto jsem eště nezažila. Jedno blbý klíště.